Něco "málo" o Muse

23. února 2007 v 10:58
Muse - Britská rocková alternativní skupina; Matthew Bellamy (zpěv, kytara, keyboard), Dominic Howard (bicí), Chris Wolstenholme (baskytara).

Zpět v Teignmouthu

Jsme v roce 1996, v Teignmouthu během soutěže Battle of the Bands. Popové a funk-popové skupiny, typické pro hudební scénu regionu, nastupují jedna po druhé a všechny mají podobný zvuk. Poté nastupují Matt, Chris a Dom s tehdejším názvem Rocket Baby Dolls, aby odehráli svůj první skutečný koncert. Oblečeni v černém a lehce nalíčeni, zuřívými riffy elektrizují ovzduší a své agresivní vystoupení končí roztřískáním svých nástrojů. Houf mladých lidí šílí, je rozhodnuto. Rocket Baby Dolls se stávájí jedničkou na místní funkové scéně...

Pohledy k začátkům

Teignmouth - smutná přímořská oblast s 15 000 obyvateli. Okolo roku 12 a 13 roku života hraje Matt s Domem v populární školní kapele. A jakmile se oba zblíží, připojuje Dom Matta do své kapely, jako zpěváka, kytaristu. Nastávají odchody, návraty, sestava skupiny se neustále mění a končí příjezdem Chrise. The Gothic Plague (tehdejší jméno kapely) konečně našlo vlastní rovnováhu. Od teď se skupina nemění.

Ze začátku si říkaly Fixed Penalty, poté Rocket Baby Dolls. Skupina začínala s cover verzemi hitů ze začátku 90. let. Bez velikého úspěchu. Malý zájem ale skupinu motivoval k tvorbě vlastních hitů. V časech, kdy se na špičku anglické scény vyšvyhli Oasis a Blur, začíná se trio soustředit na kapely jako Primus, The Smashing Pumpkins, Sonic Youth, Rage Against The Machine, Nirvana... Zkrátka ty skupiny, které nejvíce ovlivnili jejich mládí. "Nevermind" od Nirvany a paradoxně i "The Bends" od britských Radiohead jsou dvě alba, která skupinu motivovala nejvíce. Konečně v sobě našli vlastní smysl pro inovaci, upřímnost, objevili v sobě jedinečnost, která se tolik lišila od pouhého napodobení britpopu. Náhle změní jméno skupiny na Muse. Tři přátelé začínají brát skupinu vážně. V hudbě nalézají únikovou cestu, zamítnutí kulturního, společenského a zeměpisného pozadí, hudba se pro ně stává vášní a způsobem vyjádření jejich duší. Od teď žijí v opakujících se rytmech, stále horlivěji se chytají každé šance na živé hraní před publikem. Avšak není to lehké, když žijete 400 km od Londýna. A tak pravidelně hrají po hospodách a barech v okolí. "Cavern" v Exeteru zůstává jediným vhodným místem, kde je většinou volno. Také se vydávají na jiná místa, kde většinou čeká publikum starších lidí, které vyžaduje největší hity 60. let. Pesimistické? Ne docela, tyto zkušenosti jim dodávají motivaci a pomáhají jim ve vytrvalosti. Zatímco jejich přátelé pokračují ve studiích na univerzitě, Dom je zaměstnán na jistém staveništi, Chris pomáhá vést obchod s kytarami a Matt pracuje jako malíř pokojů. To není zrovna přesvědčivá volba do budoucnosti, ale zanechává je to v určité svobodě a tak trochu se vážou jeden k druhému. Náhle je však jejich motivace ještě hodnotnější... vskutku, setkání s Dennisem Smithem, vlastníkem Sawmills (Cornwall), velkolepého větrného mlýnu proměneného v nahrávací studio, se stává vyplněním jejich fantastických snů. Smith se totiž dozvídá o nadání Matta a navštěvuje kapelu. Smith se triu plně oddává a trio Muse rozjíždí svou kariéru.

Pak startuje pomalý ale obezřetný proces, ve kterém Muse pozvolna nachází cestu do anglického hlavního města. Dennis Smith pak považuje kapelu za "neuhlazený diamant", který riskuje zničení v takovém městem jako je Londýn. V roce 1998 že věci začnou uskutečňovat: Smith uzavírá smlouvu se skupinou; studio, které právě vidělo veliká jména jako Oasis, Robert Plant, je jedna z výhod, které s sebou smlouva nese. Toho roku je první EP "Muse" vydáno pod Sawmills (Dangerous Records), nákladem několika stovek kopií. Druhým EP "Muscle Museum" začíná kapela přitahovat větší publikum. Steve Lamacq, DJ a novinář, jako první šíří jejich písně do mezinárodního rádia. Přichází nevyhnutelná reakce: NME (New Musical Express), anglický hudební týdeník, nešetří chválou a představuje talent skupiny. Současně se Smith spojuje se Safta Jaffreyem, jehož společnost SJP spujuje některé významné osobnosti; dohromady zakládají Taste Media speciálně pro Muse. Opravdová šance pro skupinu, která jim může uchovat samostatnost právě na začátku jeich kariéry. Nicméně, žádný anglický label nemá o Muse zájem, přestože jejich druhé EP zaznamenalo úspěch a jejich žívá vystoupení měla poměrně vysokou kvalitu. Strach před přicházející "odlišnou" kapelou? Navzdory tomu se ve Spojených státech konečně jejich kariéra vymrští nahoru; Guy Oseary, z Maverick Records, vidí v Muse vzácnou perlu, která nemůže být zanedbána. Nemůžou si pak stěžovat na koncertní objížďku kolem Los Angeles, protože koncem roku 1998 podepisují smlouvu pod labelem Madonny. Taste Media pak spolupracují s vydavateli Nadv'e pro Francii, Mushroom pro Velkou Británii, Irsko a Austrálii, a konečně s Motor/Universal pro Německo, Rakousko a východní Evropu. Rychlá posloupnost událostí, načež Jan Leckie (produkční "The Bends" od Radiohead) přizpívá k vývoji kapely. První album Muse je nahráno během několika týdnů ve studiech Sawmills a Rak (Londýn) : "Showbiz" vychází šestého září 1999 ve Francii, dvacátého v Německu a čtvrtého října ve Velké Británii. Vrací se do států a hrají s kapelami jako The Red Hot Chili Peppers, nebo The Foo Fighters. Každou noc je vidí publikum složené z 20 000 lidí. Glastonbury, Reading, Woodstock, Muse se účastní největších slavností. V Paříži hrají poprvé v New Morning, v červenci 1999, poté v listopadu, v MCM Café, kde je před nimi shromážděno přes 200 lidí, hrají pouze pro ně... působivý výkon na kapelu, která sotva začala pracovat na svém zviditelnění.

Rok 2000 je pro ně rok festivalů (asi 50) a koncertních šňůr, protože úspěch alba Showbiz jim nabídl příležitost k procestování celého světa: v lednu dvakrát vystupují v Paříži, poprvé v l'Elysee Montmarte, a pak v Bataclanu. V červenci a v říjnu, se stěhují do Japonska, ještě před tím se však zastavují v Austrálii, kde odehrají pět vystoupení před kapelou Feeder. Prodáno je téměř 500 000 kopií jejich prvního alba, s téměř stejnou prodejností v Evropě, v Japonsku a Austrálii, a kupodivu i ve Francii. Mezi lidmi, kteří objevili Muse se mluví o jejich vyzařující auře na jevišti; energie, intenzivní zážitek s jedinečným zvukem a výjimečný hlas. Thom Yorke, ke kterému byl Matt často přirovnáván, může pouze sedět a pozorovat...

Origin Of Symmetry, album dospělosti?
"Naším prvním albem jsme hledali vlastní identitu; druhé album už kus naší identity ukázalo." (Matt Bellamy)

S "Origin Of Symmetry" Muse svoji hudbu inovovali novými postupy, ale šlo také o jisté navázání na "Showbiz". V produkci Jana Leckieho je nové album vydáno v červnu roku 2001. OOS je originální směs různorodých stylů na rockovém základě, s klasickým rytmy, ale také s postupy elektronické hudby. Album je harmonicky přibarveno varhanami z katedrál… Zjednodušeně řečeno, mnoho emocí zkloubených do jedinečného hudebního díla. Ještě před vydáním jejich dlouho očekávaného druhého alba koncertují Muse ve Francii. V květnu se zastavují společně se skupinou Feeder ve Švýcarsku, Španělsku, Itálii, Rakousku, Belgii, Dánsku a v Norsku… opravdu plný program, který v červenci pokračuje četnými festivaly a také koncertem v Arenes de Nimes (Francie) s PJ Harvey a Noir Desir. Dále se opět zastavují v Japonsku, aby propagovali OOS a odehráli tři soukromá show, která organuizuje Fanklub. Jejich přivítání v zemi je více než povzbudivé a překvapující: vskutku, album je vyznamenané prvním místem v národním žebříčku a je 19. v žebříčku světovém. Počet prodaných alb OOS se vyrovnavá počtu prodaných alb Showbiz za pouhých čtrnáct dnů. Úspěšný export… Muse je, zdá se, na cestě stát se jednou z nejpopulárnějších britských skupin v zemi vycházejícího slunce. Úspěch OOS, který přichází v říjnu a v listopadu, krášlí lesk alba; následuje tucet vystoupení v Anglii, čtyři v Německu, tři v Japonsku, šest ve Francii... Muse si vytváří pevnou základnu fanoušků a vyprodané koncerty jen potvrzují zaujetí, které se kapele dostává...
Postupem času vydávají další skvělá alba Hullabaloo(2002) , Absolution (2003) a zatím jako poslední výborné album Black Holes & Revelations (2006).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Stephanee Stephanee | Web | 10. března 2007 v 22:49 | Reagovat

mno ti můžou být dobří...to abych někde splašila

2 eMss eMss | Web | 11. března 2007 v 10:04 | Reagovat

jj jsou moooc dobrý mám jejich cédo a opravdu good ;)

3 Stephanee Stephanee | Web | 12. března 2007 v 17:44 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.